Zdrowie i uroda

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mniewtorek, 24 marca 2009


Kto choruje na kamicę nerkową?Uznaje się, że kamica nerkowa jest chorobą pospolitą, występuje, nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, a nawet u niemowląt.

Może wystąpić w każdym wieku, choć największa liczba zachorowań przypada na okres między 30 a 50 rokiem życia. Kamica układu moczowego występuje u około 5% całej populacji w tym dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Choroba występuje praktycznie na całym świecie, a zwłaszcza w strefie umiarkowanej oraz w klimacie gorącym i suchym. Kamica nerkowa występuje raczej u ludzi młodych, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Rzadko spotyka się ją u wegetarian. Obserwuje się ją przede wszystkim w społeczeństwach, zjadających duże ilości mięsa, a do nich my właśnie należymy. Z badań wynika, że zachorowania na kamicę nerkową wykazują wyraźną skłonność rodzinną. Ma to głównie związek z dziedziczeniem cech dyskretnych zaburzeń czynności kanalików nerkowych oraz z obniżoną aktywnością inhibitorów krystalizacji w samym moczu.

Jednak pomimo intensywnie prowadzonych badań, prawdziwa przyczyna kamicy nerkowej nie została dotąd w pełni wyjaśniona. Nie do końca również jest zrozumiałe, dlaczego przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji o bardzo różnym nasileniu. Spotyka się chorych, u których kamienie krystalizują rzadko, ale są również tacy, którzy wytwarzają je bardzo często.


Co grozi przy kamicy nerkowejOstatnie badania wykazały, że zarówno w USA, jak i na całym świecie wzrasta częstość występowania kamieni nerkowych.

Wytrącanie się kamieni zachodzi wówczas, gdy stężenie związków wchodzących w ich skład przekracza próg rozpuszczalności w organizmie.

Powiększanie się kamieni może mieć bardzo groźne konsekwencje, takie jak całkowita niedrożność dróg moczowych, czy zniszczenie miąższu nerkowego. Kamica może przebiegać zarówno z ostrymi objawami - kolka nerkowa, parcie na pęcherz i krwiomocz - jak i bezobjawowo. Ten drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy kamień jest obły i nie zatyka dróg moczowych.